Existuje mnoho dôvodov, prečo je váženie úľa jednou z najdôležitejších povinností včelára.
Včely v zóne mrazuvzdornosti USDA potrebujú minimálne 50 až 80 kilogramov medu, ktorý spotrebujú počas zimných mesiacov. Medonosné včely v skutočnosti nezimujú a namiesto toho sa len schovávajú v úli, aby udržali svoju kráľovnú v teple a pohodlí uprostred úľa.
Ako včelár sa musíte uistiť, že je v úli dostatok medu, a až potom sa rozhodnete, čo urobíte s medom, ktorý vám zostal navyše.
Každý jednotlivý rámik, ktorý včely vytiahnu spolu s voskom, má rôznu hĺbku a hrúbku. To znamená, že stredný rámik medu váži od 2 do 5 kilogramov.
Včelár musí tiež sledovať úľové boxy, aby sa uistil, že je v nich dostatok miesta na kladenie matky. Rámčeky s prázdnymi rámčekmi budú vážiť menej ako rámčeky, ktoré sú ešte naplnené včelím chlebom, kvetovým nektárom alebo vývržkami.
Jedným zo spôsobov váženia úľov, najmä ak so včelárením začínate, je použitie váhy na ryby alebo batožinu. Tieto váhy sú veľmi prenosné, dajú sa ľahko pripevniť na zadnú časť boxu a umožňujú dobre odhadnúť, koľko daný úľový box váži. Stredne veľká škatuľa s 10 rámikmi môže pri naplnení medom vážiť približne 50 až 60 kg.
Keď už máte dostatok včelárskych skúseností, jednoduchým zdvihnutím úľu zo zadnej strany môžete približne odhadnúť množstvo medu vo vnútri škatule.
Prečítajte si nasledujúci článok: Vyberte si zdravé krmivo pre psov pre správnu výživu psov
Správna výživa psov spočíva v podávaní zdravého krmiva, ktoré obsahuje všetky energetické zložky a stavebné kamene, aby vaše šteňatá mohli rásť, naplno rozvinúť svoj potenciál a zostať aktívne po zvyšok života.
Ideálne umiestnenie úľov
Keď skončíte s vážením úľa a jeho hmotnosť je nižšia, ako ste očakávali, možno bude potrebné zmeniť jeho umiestnenie.
Ideálne je, ak je váš úľ umiestnený na suchom a vysokom mieste s výborným množstvom slnečného svetla počas dopoludnia, ale s dostatočným tieňom na ochranu pred intenzívnym slnkom uprostred dňa.
Ak je to možné, úľ by ste mali umiestniť aj mimo budov, pretože v blízkosti budov by mohlo dôjsť k výrazným teplotným zmenám v dôsledku odrazu slnečného tepla.
Úľ by mal byť tiež umiestnený tak, aby bol otočený na juhovýchod alebo východ, aby ranné slnko stimulovalo včely, keď prichádzajú cez vchod. Vchod by mal byť tiež otočený smerom od prevládajúcich vetrov.
V blízkosti musí byť aj veľa čerstvej vody. Možno bude potrebné včely zásobovať vodou, aby neskončili na kúpalisku u suseda. Dokonca aj malá fontánka s čerpadlom môže fungovať dobre, pretože zvuk tečúcej vody povzbudí vaše včely, aby sa z nej napili. Do zdroja vody umiestnite niekoľko kameňov, na ktoré sa včely môžu ponoriť a napiť sa, inak hrozí, že sa vaše včely utopia.
Váženie úľa je dôležité, pretože vám napovie, či sa vám včelárenie darí alebo nie.